A60/177
František Tichý (1896-1961)
SURREALISTICKÝ PORTRÉT
1949
Kombinovaná technika - tužka, tuš a akvarel na papíře, 160x205 mm, signováno a datováno při spodním okraji "Tichý 49", značeno vpravo dole "à Mme Z. Z.". Věnováno Zuzce Zgurišce, což byla slovenská spisovatelka, scénáristka, herečka a překladatelka. Paspartováno, rámováno, zaskleno.
Provenience: Z rodiny spisovatelky Zuzky Zgurišky (Ludmily Dvořákové).
Dílo posoudil Mudr. Jiří Kačer, CSc.
František Tichý byl český malíř, ilustrátor, grafik a jevištní výtvarník. Patřil k významným osobnostem české výtvarné avantgardy 20. století. V jeho díle má důležité místo malba a grafika s cirkusovou tematikou, která v sobě nesla hlubší podtext spojený s autorovými úvahami o podstatě umělecké tvorby, smyslu života, osudu člověka a jeho existenci.