Hlavní stránka > Aukce > 60. večerní aukce fotografií a prací na papíře > Architektura a nostalgie I.

A60/180

Victor Delhez (1902-1985)

ARCHITEKTURA A NOSTALGIE I.

1949
Dřevoryt na papíře, 399x325 mm, signováno tužkou vpravo dole "Victor Delhez", značeno tužkou vlevo dole "epreuve d`artiste", uprostřed "Bouwkunst en weemoed", verso zn. "V. 124 (A. N.) Architecture et Nostalgie".

Victor Delhez - belgický surrealistický výtvarník narozený v Antverpách, proslavený především svými dřevořezovými cykly (Architektura a nostalgie, Tanec smrti) a ilustracemi. V letech 1916-1918 studoval na antverpské Královské akademii výtvarných umění a poté na univerzitě v Lovani (1918-1923). Již během studií začal vystavovat své karikatury a surrealistické práce, v roce 1925 vydal první grafické série. Po smrti rodičů v témže roce se přestěhoval do Argentiny, kde pracoval jako návrhář a architekt. Ve 30. letech žil v Bolívii, od roku 1940 pak opět v Argentině. Stal se profesorem na akademii výtvarných umění národní univerzity v Cuyo. Jeho dílo bylo teprve nedávno znovu objeveno díky rozsáhlým výstavám v Buenos Aires roku 2015 a v Argentině a Belgii v roce 2016.