A60/185
Jan Kubíček (1927-2013)
PORTRÉT
1964
Monotyp na papíře, 380x300 mm, signováno a datováno dole uprostřed pod obrazem tužkou "Jan Kubíček 64". Paspartováno.
Jan Kubíček - český akademický malíř, grafik, ilustrátor a fotograf. 1953 absolvoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, 1957 pak na scénografii na AMU. Od r. 1959 byl členem SČSVU, od 1957 evidován při ČFVU, dále byl členem skupiny Křižovatka a sdružení Hollar. Jako výtvarný umělec se zúčastnil mnoha výstav, samostatně vystavoval od r. 1954. Od r. 1957 pracoval ve svobodném povolání jako malíř, grafik, ilustrátor a průmyslový výtvarník. Fotografoval od r. 1947. Kubíčkovy fotografie navazují na vlivný trend imaginativně přetvářené civilistní tématiky v čsl. fotografii (např. Štyrský, Hák, Reichmann, Medková aj.). Výrazně jej také ovlivnila česká výtvarná scéna (lettrismus, strukturální abstrakce, dekoláže apod.).