A60/194
Victor Vasarely (1906-1997)
MORFÉMES
1973
Serigrafie na papíře, 200x180 mm, signováno při spodním okraji "Vasarely". Paspartováno, rámováno, zaskleno.
Victor Vasarely (vlastním jménem Vásárhelyi Győző) - jeden z průkopníků op-artu. Zahájil studia na lékařské fakultě, ale po dvou letech přestoupil na studium malířství a moderního umění, které dokončil na Muhelyho akademii, známé pod jménem Budapešťský Bauhaus. Tady se také seznámil s moderními studiemi o barvě a optice. Jeho první malby založené na geometrických tvarech, jimiž dosáhl opticko-kinetických efektů, se datují do roku 1951. Od té doby se směr, který prosadil, jmenuje Op-Art.