Hlavní stránka > Aukce > 60. večerní aukce fotografií a prací na papíře > Venus / In a red flame

A60/197

Ladislav Sutnar (1897-1976)

VENUS / IN A RED FLAME

1974
Akryl na papíře, 227x112 mm, signováno a datováno při horním okraji "Ladislav Sutnar 1974", značeno při spodním okraji "Venus / in a red flame". Paspartováno, rámováno, zaskleno.

Ladislav Sutnar - český, později americký umělec, designér a typograf. Od roku 1918 studoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze, v roce 1923 se zde stal profesorem. V letech 1929–1939 byl editorem v nakladatelství Družstevní práce. Patří k nejvýznamnějším zakladatelům a průkopníkům komerční grafiky, grafického designu a vizuální komunikace. Využíval techniky fotografie, koláže, fotomontáže a dalších, věnoval se plakátu, knižní grafice, obchodnímu designu, hračkám i užitkovým předmětům. Zasloužil se rovněž o významný posun v oblasti výstavní tvorby. V roce 1939 emigroval do USA, jeho poválečná tvorba byla u nás z politických důvodů prakticky neznámá, až v roce 2003 se uskutečnila umělcova retrospektivní výstava na Pražském hradě, doprovázená monografií. Roku 1995 obdržel medaili Asociace profesionálních grafiků AIGA, ale získal i celou řadu dalších ocenění v Evropě i USA.