Hlavní stránka > Aukce > 60. večerní aukce fotografií a prací na papíře > Eva a had

A60/203

Olbram Zoubek (1926-2017)

EVA A HAD

Reliéfní tisk na ručním papíře, 290x206 mm, číslováno vlevo dole "4/55", signováno vpravo dole "Olbram Zoubek". Rámováno, zaskleno.

Olbram Zoubek - český sochař a restaurátor, který se významně zasloužil o rozvoj české architektonické plastiky; manžel sochařky Evy Kmentové (1928-1980). Když nebyl přijat na AVU, absolvoval kamenosochařskou praxi u sochaře Otakara Velínského v Praze. V letech 1945–1952 studoval na VŠUP u prof. J. Wagnera. Od roku 1958 byl členem tvůrčí skupiny Trasa, jejíchž všech výstav se účastnil až do zániku skupiny v r. 1970, stejně jako celé řady dalších přehlídek. Je nositelem Státní ceny – medaile za zásluhy I. stupně a medaile Masarykovy univerzity v Brně (1996), stříbrné medaile Hlavního města Prahy (1998), ceny Nadace Universitas Masarykiana v Brně (2004). Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách Národní galerie v Praze, Museu Kampa – Nadaci Jana a Medy Mládkových, Moravské galerii v Brně, Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou či Muzeu umění Olomouc. Největší soubor v majetku města Litomyšle je vystaven ve stálé expozici ve sklepení tamního zámku. Velká retrospektiva se uskutečnila v Jízdárně Pražského hradu na přelomu let 2013 a 2014. Je autorem posmrtné masky Jana Palacha a Pomníku obětem komunismu v Praze na Petříně. Z brněnských realizací připomeňme plastiku Ptáci před hotel Continental, sochu Orlice před Janáčkovým (tehdy Státním) divadlem či parapety balkonů hlavního průčelí divadla (spolu s E. Kmentovou).