A61/248
Václav Hollar (1607-1677)
O ZÁVISTIVÉM PSU
1666
Mědiryt na papíře, 245x192 mm, sign. a dat. v tisku dole vlevo "W. Hollar fecit 1666". Pennington 408 i/ii. Ilustrace k druhému vydání Ezopových bajek pro londýnského nakladatele Johna Ogilbyho s názvem "`Æsopic`s: Or A Second Collection of Fables, Paraphras`d in Verse: Adorn`d with Sculpture, and Illustrated with Annotations". Práce na bajkách spadá do Hollarova druhého anglického období. Do tohoto druhého vydání vytvořil Hollar 58 nových leptů. Humor, nadsázka a ironie, spojená s dokonalou technikou, jsou zřejmě nejlepší ukázkou Hollarova ilustračního mistrovství. Rámováno, zaskleno.