A61/266
Antonín Procházka (1882-1945)
KOČKA
Suchá jehla na papíře, 190x175 mm, sign. tužkou při pravém dolním rohu "AP". Paspartováno, rámováno, zaskleno.
Antonín Procházka - malíř, grafik a ilustrátor. Po maturitě na kroměřížském gymnáziu začal studovat práva, ale již roku 1902 vstoupil na Uměleckoprůmyslovou školu v Praze, odkud v roce 1904 přešel na Akademii výtvarných umění (k Vlahu Bukovacovi a Hanuši Schwaigerovi). Nespokojen s výukou odcestoval roku 1906 s E. Fillou do evropských kulturních center a studium nedokončil. Byl členem Osmy, jejíchž obou výstav se zúčastnil. Od roku 1910 byl i ve Spolku výtvarných umělců Mánes a v roce 1911 se stal členem Skupiny výtvarných umělců. V roce 1923 se natrvalo přestěhoval do Brna. Roku 1946 byl posmrtně jmenován národním umělcem.