Hlavní stránka > Aukce > 61. aukce militárií, aukce starožitností a uměleckých předmětů > Pastiva (Studie z Bretaně)

A61/316

Antonín Chittussi (1847-1891)

PASTIVA (STUDIE Z BRETANĚ)

poč. 80 let 19. století
Olej na plátně, 22x37 cm, sign. vpravo dole „Chittussi“. Tento obraz je „pravděpodobně studií k velkému plátnu stejného názvu z majetku Kancléře prezidenta republiky. Chittussi v ní realistickým způsobem a přitom s nesmírným citovým prožitkem zachytil prostý výsek krajiny... Pastiva (Studie z Bretaně) patří ke krajinám realistického plenérismu, je namalovaná s malířskou lehkostí a elegancí a osobním zaujetím.“ Obraz byl namalován brzy po Chittussiho příjezdu do Francie roku 1879 a je francouzským motivem, jenž je příkladem vlivu, jaký měla na Chittussiho v té době barbizonská krajinářská škola. Rámováno. Stav A. Opatřeno znaleckým posudkem PhDr. Naděždy Blažíčkové Horové.

Antonín Chittussi - český malíř krajin, vnuk italského kupce Jana Chittussiho, který za napoleonských válek přesídlil do Čech z Ferrary. Narodil se v Ronově nad Doubravou, zemřel v Praze. Od r. 1866 studoval na Akademii v Praze u Antonína Lhoty a Jos. Matyáše Trenkwalda. V letech 1868-1869 studoval na umělecké škole v Mnichově a pak na Akademii ve Vídni. Do Prahy na Akademii se vrátil v r. 1874, ale již v příštím roce školu opustil - poté, co se zapletl do studentských protestů proti německému profesorovi Alfredu Woltmannovi. Po válečném bosenském období působil mezi lety 1879-1884 ve Francii, kde byl ovlivněn barbizonskou školou. Kromě jiného obeslal se svým dvoumetrovým dílem „Z Českomoravské vysočiny“ i pařížský Salon. Na závěr svého pobytu vystavoval na aukci v Hôtelu Drouot v Paříži (1884) a na podzim 1885 souborně v Praze.