A61/318
Jan Preisler (1872-1918)
LESNÍ POTOK
Olej na plátně, 34x49 cm. Na zadní straně razítko z pozůstalosti prof. Jana Preislera a vystaveno SVU Mánes 1928. Rámováno. Stav A.
Jan Preisler - český malíř a grafik, žák prof. F. Ženíška na pražské Uměleckoprůmyslové škole, kde se stal později i profesorem; od roku 1913 profesor na Akademii; člen Mánesa. V roce 1902 podnikl se svým přítelem A. Hudečkem studijní cestu do Itálie, o několik let později navštívil také Paříž. Jeden ze zakladatelů českého moderního umění, ovlivněn impresionismem a secesním symbolismem.