A61/319
Václav Jansa (1859-1913)
KRAJINA S TOPOLY
Olej na plátně, 47x74 cm, sign. vpravo dole "Vács.Jansa". Rámováno. Stav A/B.
Václav Jansa byl žákem prof. Lhoty na pražské Akademii a prof. Lichtenfelse a L. Müllera ve Vídni. Patřil k nejvýznamnějším krajinářům konce 19. století. Typické pro něj bylo mistrné zpracování tématu otevřené krajiny. Vedle Jansy dokázalo oslavit velkolepost krajiny jen několik málo současníků. Náměty otevřené, členité krajiny čerpal zejména z okolí svého bydliště v Černošicích na Berounce. Svá díla publikoval četně ve Zlaté Praze a také se spolupodílel na Maroldově Bitvě u Lipan.