Hlavní stránka > Aukce > 61. aukce militárií, aukce starožitností a uměleckých předmětů > Modlitba za mír

A61/344

Jan Skramlík (1860-1936)

MODLITBA ZA MÍR

c. 1917
Olej na plátně, 186x163 cm, sign. vpravo dole „J. Skramlík“. Znalecký posudek Mgr. Marty Sedlákové: „Mimořádně kvalitní a mistrně zdařilá práce autora, kde byl plně, ale zcela jinak uplatněn jeho nejvíce ceněný projev, a to autorův smysl pro ztvárnění portrétů i řady detailů... Dílo lze zhodnotit jako doklad již zcela vyzrálého malířského stylu umělce s uplatněním letitých zkušeností, dokonale zvládnutou malířskou technikou a smyslem pro kompozici, ale především pro celkové vyjádření zachycené atmosféry.“ Rámováno v původním rámu. Stav A.

Jan Skramlík byl českým malířem působícím v Praze. Studoval na pražské akademii, poté se přesunul na 8 let na akademii do Mnichova k profesoru Lindenschmidtovi. Na čas přesídlil do Paříže, kde se seznámil s V. Brožíkem, a když se Brožík vrátil jako profesor pražské akademie do vlasti, stal se Skramlík jeho žákem a léta maloval v jeho ateliéru. Podnikl cesty po celé Evropě, největší vliv na jeho tvorbu měl jeho pobyt v Itálii. Začal malovat podobizny, náboženské motivy a historické žánry v krojích 16. a 17. století, jež se staly záhy velice populárními. Později volil menší formáty, opět s náměty historických kostýmových žánrů a portrétů. Skramlík je zastoupený ve sbírkách Národní galerie v Praze a v mnoha dalších galeriích doma i v zahraničí. Vystavoval v Topičově salonu a Rubešově galerii v Praze.