Hlavní stránka > Aukce > 61. aukce militárií, aukce starožitností a uměleckých předmětů > Žardiniéra Sommerso

A61/455

Pavel Hlava (1924-2003)

ŽARDINIÉRA SOMMERSO

Čechy, Nový Bor, Crystalex, závod Exbor, návrh 60. léta 20. stol.
Váza kubického tvaru, ručně broušené bezbarvé hutní sklo vrstvené ambrovou a kobaltovou sklovinou, stříbřité a barevné zátavy s bublinkami. V. 6,8 cm, d. hrany 7,9x8 cm. Neznačeno. Stav A.

Pavel Hlava - český sklářský výtvarník světového významu. V letech 1939-1942 vystudoval odbornou sklářskou školu v Železném Brodě (u prof. Přenosila a Medka), poté sochařství a sklářské výtvarnictví na VŠUP u prof. Štipla (1942-1948). Kariéru začal jako brusič a rytec skla, později se stal vedoucím výtvarníkem v CRYSTALEXU Nový Bor. Podílel se např. na výzdobě Nové scény ND či Stavovského divadla, během svého působení v ÚBOK (1959-1985) navrhoval i úspěšné soubory užitkového skla. Ve volné tvorbě se věnoval skleněné plastice inspirované přírodou. Velkou oblibu si jeho práce získaly v Japonsku, kde vytvořil např. monumentální plastiku pro vstupní prostor muzea skla v Koganezaki. Vystavoval na všech kontinentech, jeho dílo je zastoupeno v mnoha světových sbírkách, nejpočetněji v USA a Japonsku, obdržel řadu ocenění, např. medaile na výstavách v Lipsku (1965), Mnichově (1971) či Japonsku (1988).