Hlavní stránka > Aukce > 61. aukce militárií, aukce starožitností a uměleckých předmětů > Váza Whirlpool

A61/461

František Vízner (1936-2011)

VÁZA WHIRLPOOL

Československo, Ústředí uměleckých řemesel Škrdlovice, 70. léta 20. stol.
Masivní váza čtyřbokého tvaru z čirého ručně foukaného hutního skla se zataveným bublinkovým dekorem, úzký vpich pro jednu květinu podjímaný zelenou sklovinou. V. 18,5 cm. Neznačeno. Stav A.

František Vízner - český akademický sochař, sklářský výtvarník a designér. Vyučil se malířem skla, začátkem 60. let vystudoval pražskou VŠUP. V letech 1962-1967 pracoval jako návrhář lisovaného skla ve sklárně Sklo Union v Dubí u Teplic. V 70. letech působil ve škrdlovické sklárně na pozici hlavního výtvarníka, kdy se zabýval především ručně foukaným hutním sklem. Od roku 1977 se začal věnovat volné tvorbě, přičemž ještě navrhoval také průmyslově vyráběné sklo pro firmu Bohemia Machine Glass ve Světlé nad Sázavou. Je rovněž autorem architektonických realizací (skleněné obklady stanic pražského metra, osvětlovací tělesa ve významných budovách, např. Kongresovém centru či Nové scéně ND). Jeho dílo je zastoupeno v domácích i zahraničních sbírkách.