A61/519
Hubert Kovařík (1888-1958)
DVOJICE DÓZ
Morava, Svitávka, Umělecko keramické dílny Hubert Kovařík, 20. léta 20. stol.
Dvojice dóz s víčkem v artdecovém tvarosloví, pórovina s bílou, resp. krémovou polevou, černá geometrická a stylizovaně florální malba pod glazurou.
V. 10,5 cm a 5,5 cm.
Neznačeno.
Stav A-B.
Lit.: A. Husseiniová: Hubert Kovařík - sochař keramik a malíř, Boskovice 2008, s. 19 a 25 (pudřenka).
Hubert Kovařík - sochař, keramik, malíř a grafik, studoval na Kunstgewerbeschule ve Vídni a soukromě u Antona Hanaka. Po vzniku Československé republiky krátce působil v Kunštátské keramice, v roce 1922 si zřídil vlastní umělecko-řemeslnou dílnu ve Svitávce. Roku 1925 získal čestný diplom na Mezinárodní výstavě dekorativních umění v Paříži a v roce 1930 Grand Prix na mezinárodní výstavě v Lüttichu.