A61/808
František a Josef Hánovi
MADONA V RŮŽENCOVÉM VĚNCI
Olej na plátně, 64x80 cm. Rámováno. Stav A.
František Hána (1804-1877) byl lidový malíř, který působil v devatenáctém století na sv. Antoníčku na Blatnické hoře jako kostelník. V otcových stopách šel i jeho syn Josef (1842-1917). Oba byli kostelníky, umění pro ně bylo přivýdělkem, František si však nechal malířské povolání zapsat dokonce do matriky. Inspirací pro malíře byly náměty ze svatých obrázků, drobných tisků, kostelních zpěvníků a v neposlední řadě tzv. svaté obrázky. Umění Hánů lze označit za "selské baroko". Jejich obrazy kupovali především prostí lidé, jejich díly si zdobili takzvané svaté kouty, jež byly tradiční součástí moravských venkovských jizeb.