Hlavní stránka > Aukce > 61. aukce militárií, aukce starožitností a uměleckých předmětů > Svícen

A61/846

Gustav Gurschner (1873-1970)

SVÍCEN

Rakousko, Vídeň zač. 20. stol.
Dekorativní stolní svícen v tvarosloví vídeňské secese, jednoplamenný, štíhlý dřík na široké patce je zakončen kalichovitým svícníkem, charakteristický lineární dekor v nízkém reliéfu s motivy terčů, meandrů a volut, litá mosaz, v. 20 cm, značeno "GURSCHNER. k. k. K. E. Wien 767 a". Stav A.

Gustav Gurschner - rakouský sochař činný v oblasti užitého umění. Studoval u Augusta Kühneho a Otto Königa na vídeňské Kunstgewerbeschule. V roce 1898 se podílel na zahajovací expozici Vídeňské secese. Mezi léty 1904-1908 byl členem umělecké skupiny Hagenbund. Těžištěm jeho tvorby se staly funkční předměty jako popelníky, lampy, dveřní kliky a klepátka, svícny apod. Jeho styl byl nejvíce ovlivněn secesí a stylem Wiener Werkstätten.