Hlavní stránka > Aukce > 62. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Císařský palác v Praze

A62/028

Frans Hogenberg (1540-1590)

CÍSAŘSKÝ PALÁC V PRAZE

16. stol.
Dřevoryt na papíře, 150x485 mm. „Palatium Imperatorum Pragae Quod Vulgo Ratzin Appellatur“. Pohled na Prahu, rytina z 5 dílu Braun & Hogenbergova Civitas Orbis Terrarum. Rámováno, zaskleno.

Flámský a německý rytec a kartograf, syn prominentního nizozemského řezbáře a rytce Nicolase Hogenberga. Spolu s J. van Deotecumem a bratry A. a F. Arseniusovými se podílel na vzniku známého atlasu kartografa A. Ortelia z roku 1570. Mezi dalšími projekty z Orteliovy dílny, na kterých se tento umělec podílel, vyčnívá zejména soubor 546 rytin z cyklu Civitates orbis terárium z let 1572-1617. V letech 1570 - 1580 strávil nějakou dobu v Anglii, kam se uchýlil před náboženskou perzekucí a od roku 1580 pracoval v Kolíně nad Rýnem, kde v roce 1590 zemřel. Kromě kartografických děl jsou známé také jeho historické alegorie a portréty.