Hlavní stránka > Aukce > 62. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Mraky

A62/223

Antonín Slavíček (1870-1910)

MRAKY

Olej, plátno, karton, 50x66,5 cm, zn. vlevo dole monogramem „A. S.“, na zadní straně přípis "Ant. Slavíček „Mraky“ olej", adjustováno v kvalitním řezaném rámu s původním autorským mosazným štítkem. „Antonín Slavíček některé obrazy pojímal až extaticky ve fantomatických barevných skvrnách, jiné v monochromním zvláštním uhranutí. Určitá ne snad strnulost, nýbrž obřadnost, vznešenost, jsou jejich určujícím elementem. Posuzovaný směle malovaný obraz je nepochybný plenér z let zralosti. Z některého letního pobytu buď v Oldřichovci či ještě spíše v Německé Rybné a patří slovy Štěchovými do „centrálního masivu zralosti“… Mezi díla tohoto rodu náleží tento nabízený obraz pozoruhodné malířské textury, ve výrazu až heroický a zároveň emočně zneklidňující, malovaný zjevně v mocném duševním pohnutí alla prima a v až uhrančivém dramatickém zápalu.“ Stav A. Opatřeno odborným posudkem PhDr. Mgr. Michaela Zachaře. Konzultováno s prof. Prahlem a Dr. Leubnerovou.

Antonín Slavíček - pražský rodák, po kratším pobytu v Mnichově vstoupil roku 1887 na pražskou Akademii do školy J. Mařáka. Po Mařákově smrti roku 1899 krátce vedl krajinářský ateliér, definitivu na Akademii ale nezískal. V roce 1909 ochrnul po záchvatu mozkové mrtvice a po měsících zoufalství se rozhodl opustit život. Stalo se tak 1. 2. 1910 v Praze.

Vyvolávací cena: 950 000 Kč