A62/254
Bohumír Matal (1922-1988)
V DEŠTI (STUDIE) 2
1951
Olej na lepence, 41x65 cm, sign. a dat. vpravo dole „Matal 51“. Na zadní straně rámu „B. Matal 1951 / V dešti (studie) 2 / 41x65 cm.“ a razítko s proveniencí. Rámováno. Bohumír Matal, tvůrce, jehož osobní charisma a umělecký temperament spolupůsobily jako katalyzátor brněnského výtvarného života především v padesátých a šedesátých letech 20. století. Je zde představen jako významný člen Skupiny 42, s jejímž programem souzněl Matalův zájem o městskou civilizaci, působení člověka na prostředí a zpětný vliv města a techniky na formování či deformování lidské bytosti. Studie V dešti rozpracovává jedno z nejvýznamnějších Matalových, ale i skupinových témat první poloviny 50. let - město a večerní ulice smáčené deštěm. Vzájemné vztahy postav svázaných sítí horizontálních a diagonálních čar v depresivní atmosféře večerního města zalitého deštěm jsou významným prvkem v mozaice Matalovy tvorby raných 50. let.