A62/268
Karel Valter (1909-2006)
ÚTULNÝ INTERIÉR S MÝMI PANTOFLEMI
90. léta 20. stol.
Tempera na papíře, 60x44 cm. Sign. vpravo dole "Valter K.". Zakoupeno v ateliéru autora v r. 1996. Rámováno.
Karel Valter - malíř, grafik, fotograf a pedagog, člen avantgardní jihočeské um. skupiny Linie (1931-1939), Sdružení jihočeských výtvarníků (1939-1948), SČVU (od 1948). Nadějný rozlet jeho malířské tvorby zbrzdila válka, během níž byl v letech 1943-1945 za spolupráci s odbojem vězněn a internován v koncentračních táborech (Terezín, Buchenwald). Byl především krajinář. Zpočátku se jeho malířská tvorba vyznačovala fauvisticko-expresivní barevností. V 60. letech vznikaly expresivně laděné krajiny a první tempery. V 70. a 80. letech maloval oleje a tvořil grafiky, charakterizované detaily krajiny (kameny, trsy trávy, osamělé stromy). Malířské tvorbě se věnoval do pozdního věku, až do 90. let.