A63/038
Ladislav Emil Berka (1907-1993)
PSACÍ STROJ (KLÁVESY PIÁNA)
1930
Černobílá bromostříbrná fotografie na polomatném papíru, pozdější autorská zvětšenina pravděpodobně z 60. let 20. stol. 278x217 mm. Verso značeno autorským razítkem, tužkou název díla, datace a podpis autora.
Stav A/B.
Drobná skvrna / retuš při horním okraji.
Ladislav Emil Berka - český fotograf, teoretik a kritik. Vystudoval reálku v Praze. Zájem o fotografii ho sblížil s A. Hackenschmiedem a J. Lehovcem. Spolu s nimi zapůsobil jako průkopník pokrokové filmové kritiky a krátce i "nové fotografie". Intenzivně fotografoval jako autodidakt od r. 1929, kdy společně s Hackenschmiedem navštívil výstavu Film und Foto ve Stuttgartu, až do roku 1933. Tehdy se stal redaktorem časopisu Ahoj na neděli, po válce zastával funkci redaktora Květů. Kromě filmových kritik je autorem několika významných textů o moderní fotografii, překladatelem a spoluautorem děl o filmu, autorem grafických úprav časopisů a knih, obrazovým redaktorem nakl. Práce a Orbis. Od r. 1930 člen Českého studia a Film-klubu. B. dílo je ovlivněno funkcionalismem a novou věcností, má blízko k pracím J. Funkeho či prof. fotografie na Bauhausu W. Peterhansena. Bylo prezentováno na řadě výstav u nás i v zahraničí.