A63/049
Josef Ehm (1909-1989)
MALÉ OKNO
1934-1935
Černobílá bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, pozdější autorská zvětšenina pravděpodobně z 60. až 70. let 20. stol. 201x174 mm (232x174 mm). Verso značeno autorským razítkem, tužkou podpis autora a další poznámky, dále značeno razítkem "Veröffentlicht in form + zweck".
Stav A/B.
Zlomený pravý dolní roh - mimo obrazovou plochu, ostatní rohy lehce roztřepené, podlepeno páskou.
Druhý exemplář uložen ve sbírkách Moravské galerie v Brně, inv. č.: MG 12053.
Publikováno: Z. Kirschner, Josef Ehm (1909-1989). A Retrospective Exhibition, Chicago 1990, s. 27, č. 16 (Window Motif, Prague Mala Strana, 1935).
Josef Ehm - český fotograf, pedagog a redaktor. Vyučil se portrétním fotografem v poděbradském ateliéru K. Podlipného. V letech 1934–1946 vyučoval fotografii na SGŠ v Praze (a potom ještě v 60. letech na FAMU), mezi léty 1939-1941 redigoval s J. Funkem časopis Fotografický obzor. V r. 1982 daroval Ústavu dějin umění AV výběr svých snímků, které předtím publikoval v uměleckohistorické literatuře (V. Volavka, J. V. Myslbek, Praha 1942, A. Kutal, České gotické sochařství 1350-1450, Praha 1962, Oldřich J. Blažíček, Ferdinand Brokof, Praha 1976, J. Neumann, Český barok, Praha 1969). Jeho práce se objevily také v knize Moderní česká fotografie z roku 1946. Vycházel z nové věcnosti, věnoval se především aktu, portrétu a krajině. Experimentoval s fotografickými technikami, např. s fotogramy či Sabatierovým efektem (pseudosolarizací), čímž navazoval na tvorbu Man Raye. Byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes, podílel se na založení fotografické sekce SČVU. Účastnil se např. Mezinárodní výstavy fotografie v Mánesu 1936; vystavoval také v Paříži, Boloni, Polsku, Kodani či USA.