A63/069
Josef Větrovský (1897-1944)
AKT S KRUHY
30. léta 20. stol.
Černobílá bromostříbrná fotografie na matném papíru Agfa-Brovira, původní autorská zvětšenina. 238x178 mm. Verso tužkou jméno a podpis autora.
Provenience: Soukromá sbírka, Rakousko.
Josef Větrovský - pražský fotograf, věnoval se především portrétům a aktům, ale i zátiším, dokumentárním či žánrovým fotografiím. Jeho původní profesí bylo stavitelství, jako fotograf začínal amatérsky. V r. 1926 se zúčastnil 1. členské výstavy České fotografické společnosti a 1939 uspořádal svou vlastní retrospektivní výstavu v Čes. klubu fotografů amatérů, jehož byl od roku 1932 aktivním členem. Byl přímým žákem F. Drtikola, absolvoval u něj kurzy aktu a portrétu, na jeho fotografiích se objevují podobné náměty a kompozice s geometrickými tvary. V r. 2004 proběhla v Galerii V. Špály umělcova monografická výstava prací z let 1920-1938.