Hlavní stránka > Aukce > 63. Fotografie a práce na papíře > Portrét

A63/152

Jaroslav Krejčí (1929-2006)

PORTRÉT

70. léta 20. stol.
Černobílá bromostříbrná fotografie na matném papíru, původní autorská zvětšenina. 292x196 mm. Verso značeno autorským razítkem, tužkou č. "4". Stav A/B.

Český grafik, ilustrátor, divadelní fotograf a vysokoškolský pedagog. Vystudoval výtvarnou východu, deskriptivní geometrii a matematiku na Pedagogické fakultě UK. Roku 1962 byl přijat do SČVU jako výtvarník z povolání. Pro nakladatelství Albatros, Artia, Odeon, Panorama či Artcentrum vytvářel grafické práce, ilustrace, knižní design i fotografie. Ve Fotochemě se setkal s tzv. dokumentem, speciálním fotopapírem, na kterém exponovaný snímek připomínal více grafiku a nebyl naturalistický. Pokud se snímek na papír exponoval přes rubovou stranu, překopírovala se na fotografii i struktura papírové podložky. Tato technologie vyhovovala obzvlášť jeho stěžejnímu tématu divadla, jemuž se začal věnovat od roku 1963 po setkání s režisérem A. Radokem. Spolupracoval se všemi významnými režiséry českého divadla, Radoka s J. Grossmanem, P. Šmokem, M. Macháčkem, E. Schormem, J. Kačerem, O. Krejčou či I. Rajmontem. Jeho pojetí bylo nové v tom, že byl přítomen již u prvních zkoušek, že se dokázal začlenit do hereckého souboru jako jeho součást.