Hlavní stránka > Aukce > 63. Fotografie a práce na papíře > Kompozice

A63/174

Jiří Kolář (1914-2002)

KOMPOZICE

1986
Barevná litografie na ručním papíru Arches, 550x440 mm (798x578 mm), signováno a datováno tužkou vpravo dole pod obrazem "J. Kolář 86", značeno vlevo dole "61/75".

Jiří Kolář - výtvarník, básník a překladatel. Narodil se v Protivíně, většinu života ale prožil na Kladně. V roce 1932 se vyučil truhlářem. Pracoval jako dělník a později redaktor novin. Za války spolu s J. Chalupeckým založil Skupinu 42, v té době ovšem nikoli jako výtvarník, ale jako básník. Byl také členem Umělecké besedy. V letech 1952–1953 byl vězněn za svoji kritiku komunismu ve sbírce Prométheova játra, jejíž rukopis byl nalezen při domovní prohlídce u literárního historika V. Černého. V roce 1977 podepsal Chartu 77. Brzy poté jemu a jeho ženě nebylo umožněno vrátit se do Československa ze studijního pobytu v západním Berlíně, a tak od roku 1980 žili v Paříži. V březnu 1981 tam založil Revue K jako čtvrtletně vydávanou publikaci a asociaci věnující se šíření českého a slovenského umění diaspory. V r. 1984 dostal francouzské občanství.