A63/209
Ivo Saliger (1894-1987)
LÉKAŘ A SMRT
Po r. 1918
Barevný lept na papíru, 675x515 mm, paspartováno (výřez pasparty 740x540 mm), signováno vpravo dole pod obrazem tužkou „Ivo Saliger“. Rámováno, zaskleno (1005x870 mm).
Ivo Saliger - rakouský malíř a grafik. Narodil se ve slezském Königsbergu, od r. 1908 působil ve Vídni. Studoval na tamní akademii u R. Jettmara, L. Michaleka a F. Schmutzera. Roku 1920 se stal profesorem na Vyšší odborné škole grafické ve Vídni, později působil ve svobodném povolání. V r. 1930 odešel do Paříže na Académie Moderne, kde se zdokonaloval u F. Légera a A. Ozenfanta. Věnoval se krajinomalbě a tématu ženského aktu, ve 20. letech patřil k průkopníkům stylu art deco v malbě. Jeho tvorba byla mezi léty 1937-1944 prezentována na přehlídkách německého umění v duchu nacionálního socialismu (Die Großen Deutsche Kunstausstellungen).