A64/007

KAPESNÍ ŠPINDLOVKY (CIBULE)

Francie, Paříž, Margotin 17. / 18. stol.
Kapesní hodinky s pláštěm ze zlaceného bronzu s groteskovým dekorem. Celková (hrubá) hmotnost 152,03 g, Ø 5 cm (pouzdro 6 cm). Reliéfní bíle smaltovaný ciferník je dělen černými římskými číslicemi pro hodiny a arabskými pro minuty, opatřen dvojicí ruček a otvorem pro nátah. Strojek s vřetenovým krokem, vyřezávaný můstek setrvačky, egyptské sloupky, značeno: "MARGOTIN A PARIS". Stav B. Funkční a jdoucí.

Pierre Margotin se narodil v roce 1625 v Paříži, jeho datum úmrtí není známo. Byl jmenován mistrem pařížské gildy v roce 1646 a v letech 1681 až 1695 jí sloužil jako porotce. Je známo, že se dne 27. srpna 1711 zúčastnil svatby svého kolegy Guillauma Duponkala. Margotin vyráběl hlavně drobné hodiny a kapesní hodinky, jen několik jeho větších hodin, datovaných do doby mezi léty 1680 až 1710, se dochovalo dodnes.

Vyvolávací cena: 40 000 Kč
Vydražená cena: 54 000 Kč