A64/026
DÁMSKÉ ZLATÉ KAPESNÍ ŠPINDLOVKY S MINIATUROU NA PLÁŠTI
Francie, Paříž, Tavernier
2. pol. 18. stol.
Dámské kapesní hodinky se zlatým pláštěm, zdobeným barevnými emaily, emailovou portrétní miniaturou, florální aplikou ze stříbra a diamantů. Celková (hrubá) hmotnost 46,31 g, Ø 4 cm. Bílý emailový ciferník je dělen černými římskými číslicemi pro hodiny a arabskými pro minuty, opatřen dvojicí prolamovaných ruček a otvorem pro nátah, zdoben diamanty (také ručky) a značen "Tavernier A PARIS". Strojek s vřetenovým krokem, vyřezávaný můstek setrvačky, značeno výrobcem a č. 5573.
Stav C.
Funkční a jdoucí. Oděrky pláště.
Etienne Tavernier (1756-1839) pracoval v Paříži jako uznávaný výrobce časoměrných zařízení přes padesát let. Přestože "zlatý věk" jeho sólového díla byl kolem 1800-1830, své nejlepší produkty vytvořil během partnerství s Philippem Grosem kolem r. 1830. Gros po Tavernierově smrti v roce 1839 pokračoval v podnikání. Hodinářské perly s pokročilými pohyby kalendáře, ale podepsané Abrahamem-Louisem Breguetem (také často obsahující hudební pohyby), měly díly, které dodával Tavernier v době svého působení dílně v Rue des Fossés.