A64/031
DÁMSKÉ ZLATÉ KAPESNÍ ŠPINDLOVKY
Francie, Paříž, Melly Fréres
2. pol. 18. stol.
Dámské kapesní hodinky se zlatým pláštěm, gravírovaný dekor, osazeno diamanty ve stříbrné aplikaci, na zadním víku medailon s emailovou miniaturou s výjevem rybářů ve stříbrném florálním rámečku s diamanty. Celková (hrubá) hmotnost 57,99 g, Ø 4 cm. Bílý emailový ciferník je dělen černými římskými číslicemi pro hodiny a arabskými pro minuty, opatřen dvojicí ozdobných ruček a otvorem pro nátah, zdoben diamanty a značen: "Freres Melly". Strojek s vřetenovým krokem, vyřezávaný můstek setrvačky, značeno: "Fres Melly A Paris".
Stav C.
Funkční a jdoucí, chybí část apliky na zadním víku, nesourodé ručky.
Rodinná firma vedená bratry Ruelem a Ferdinandem Melly je evidována v Paříži a Ženevě od sklonku 18. století až do roku 1829. Oba navázali na činnost svého otce Antoina, který byl evidovaným obchodníkem a tvůrcem hodinek v Lipsku. Po ukončení činnosti společnosti pokračoval Ferdinand (1778-1846) v rodinné tradici samostatně. Se jménem Melly je spojeno více hodinářských firem v Evropě, např. Ludwig je evidován ve Vídni mezi léty 1720-1800.