A64/113
STOLNÍ HODINKY VE SKŘÍŇCE S PORTRÉTEM ALŽBĚTY PETROVNY
Anglie, York, Henry Hindley, a Rusko
2. třetina 18. stol. a 1896-1908
Stolní hodinky ve stříbrné skříňce s na perleti malovanou oválnou miniaturou na víku, představující portrét carevny Alžběty Petrovny (1741-1762), dcery Petra I. Velikého. Hodinová skříňka oválného půdorysu na třech kulovitých nožkách a s odnímatelným víkem je dále zdobena reliéfní girlandou / lístky a osazena modrými safíry a dvojicí diamantů (Ø ca 1,7 mm), celková (hrubá) hmotnost 216,71 g, 7,5x6,5x4 cm. Bílý emailový ciferník je dělen černými římskými číslicemi pro hodiny a arabskými pro minuty (po čtvrthodinách) a opatřen dvojicí žlutých šípových ruček, Ø 3,6 cm. Strojek s vřetenovým krokem, vyřezávaný můstek setrvačky, značeno: "Hen(y) Hindley York 1909". 1. kokošnikový punc, mistrovská značka "ФA".
Funkční a jdoucí.
Henry Hindley (ca 1700-1771) je jeden z největších hodinářů v Yorku a Yorkshiru a zůstává jedním z nejslavnějších vynálezců a řemeslníků svého věku. Hindley pěstoval dovednosti a vyvíjel technologie, které dalece převyšovaly technologie konvenčního hodinářského výrobce, vyráběl výjimečně jemné časoměrné přístroje, ale také vynalezl pokročilé obráběcí stroje a vědecké instrumenty. Hindley pochází z Manchesteru, ale do příchodu do Yorku v r. 1730 o něm nic nevíme. Po příjezdu do Yorku rychle vytváří svou značku, otevřel dílnu v Petergate a usiloval o získání práva legálně praktikovat své řemeslo jako svobodný občan města. To se tehdy dalo získat buď dokončením učňovského školení ve městě, nebo nákupem. Hindley zvolil posledně jmenovaný kurz a za svůj svobodný status fakticky zaplatil v naturáliích. V březnu 1731 York`s Guild of Freemen nařídil, "že Henry Hindley, hodinář, bude přijat za svobodného občana tohoto města po zhotovení a představení velmi dobrých a hezkých osmidenních hodin ve skříni pro Lord Mayors House a dalších pro Comon Hall a současně se postará o jejich údržbu po dobu jednoho roku“. Hindley byl katolík a York byl v této době centrem katolické noblesy, takže se rychle etabloval mezi hlavní regionální katolickou klientelou. Dostával zakázky od vévody z Norfolku, Viléma, konstábla z Burton a nejprestižnější od lorda Fairfaxe. Lord Fairfax se obrátil k Hindleymu jako významnému hodináři i souvěrci, aby vytvořil osmidenní věžní hodiny pro jeho panství na hradě Gilling. Tyto hodiny používaly velmi velké kyvadlo o délce asi 52 stop, umístěné ve speciálně postavené přístavbě situované u hradní zdi. Vyrobil také rokokové domácí hodiny pro vikomta, které vyžadovaly natažení jen jednou ročně, a obsahovaly složitý kalendářní systém a teplotně kompenzované kyvadlo k překonání problémů s pružností a rozpínáním.