A64/174
KONZOLOVÉ HODINY
Německo, Neuwied, Peter Kinzing a dílna Davida Roentgena - připsáno
posl. čtvrt. 18. stol.
Hodiny s konzolou v neoklasickém stylu, hranolová skříň je dýhovaná mahagonem, zlacené lišty a mosazné apliky, textilní výplně bočních a zadních dvířek, 44x26,3x14 cm, konzola 21x28x14,5 cm. Bílý emailový ciferník je dělen černými římskými číslicemi pro hodiny a arabskými pro minuty (po čtvrthodinách) a datum, opatřen dvojicí prolamovaných ruček a šípovou datumovou, prolomen dvěma otvory pro nátah a bití, značen: "KINZING A NEUWIED", Ø 14 cm. Po stranách kanelované pilastry, pod korunní římsou ozdobná mřížka, na stříšce stupňovitá nástavba oválného půdorysu. Vřetenový krok, šnekové regulátory, strojek neznačen.
Funkční a jdoucí, včetně bití, s klíčem.
Peter Kinzing (1745-1816) - německý hodinář a mechanik, syn Christiana Kintzinga (1707–1804). Pocházel z hodinářské rodiny Kinzingů (Kintzingů) v Neuwiedu, kteří patřili k tamnímu novokřtěneckému hnutí mennonitů a velkou proslulost si získali v 18. století spoluprací s manufakturou Abrahama a Davida Roentgenů, jejich intenzivní spolupráce se datuje od roku 1770. Peter Kinzing byl dvorním hodinářem vévody nasavského a francouzského krále. Po roce 1785 postavil sérii hudebních hodin. Jeho výrobky mají ve svých sbírkách významná světová muzea.