A64/196
KONZOLOVÉ HODINY
Slezsko, Freiburg, firma Gustav Becker
90. léta 19. stol.
Konzolové hodiny v rokokovém tvarosloví, dřevěná skříň houslového tvaru je dýhovaná mahagonovou kořenicí, černě lakovaná a bohatě zdobená zlacenými bronzovými aplikami v bohatě prolamovaném florálním tvarosloví, doplněném lasturami a okřídlenou hlavou satyra. Ve spodní části průhled na kyvadlo (dřevěné se zlacenou aplikou), krytý subtilní vypouklou mřížkou. Champlevé ciferník v dekorativním rámečku je dělen zlacenými arabskými číslicemi, opatřen dvojicí prolamovaných ruček a otvorem pro nátah, Ø 13 cm. Na vnitřní straně zadních dvířek razítko hodináře a klenotníka Jankovitse Ferencze z Györu. Stroj značen výrobcem a sériovým č. 1150810.
Stav C.
Jdoucí, bez klíče. Chybí skleněný kryt ciferníku, popraskané některé apliky.
Johan Gustav Edward Becker (1819-1885) - německý hodinář, zakladatel značky hodin Gustav Becker. Vyučil se ve Vídni u hodinářského mistra Philippa Happachera. V roce 1847 začal prodávat hodiny hodin ve slezském Freiburgu (Świebodzice). Továrny měl později nejen ve Freiburgu, ale také v Broumově a Schrambergu. Po smrti J. G. E. Beckera pokračoval v jeho díle syn Richard a synovec Paul. Značka zanikla sjednocením s firmou Junghans v roce 1935. Zajímavostí je sériové číslování hodin již od počátku výroby.