A65/011
Marcus Tullius Cicero
Ota Janeček (1919-1996)
LELIUS
1989
Vel. 16°, 24 str. Na otevřené straně ilustrace suchou jehlou od Oty Janečka, sign. tužkou při dolním okraji „Ota Janeček“. „Marka Tullia Cicerona knihy o přátelství, kteréž nadepsány jsou Lelius / přeložil Řehoř Hrubý z Jelení / Nakladatelství Svoboda Supraphon, státní podnik Praha 1989“.
Rámováno, zaskleno.
Charakteristický představitel tzv. generace druhé světové války. Byl všestranným výtvarníkem, který výrazně zasáhl do moderní české malby, plastiky, volné grafiky a knižní ilustrace. Vnesl do poválečného umění hluboký vztah k přírodě, která byla také neustále jeho základním inspiračním zdrojem. Na počátku 40. let reagoval na odkaz Amedea Modiglianiho, jehož tvarovou zkratku chtěl smířit s klasickou tradicí. S rokem 1943 započalo v umělcově díle období kubismu. V padesátých letech se malíř dočasně vrátil k realistickému pojetí obrazu. Počátek šedesátých let je pak nesen ve znamení nefigurativního názoru. Ota Janeček je svými díly zastoupen v Národní galerii v Praze, v londýnské Tate Gallery, v Národní knihovně v Paříži, v MC Nay Institute v San Antonio (USA), v japonském Tochigi Prefectural Museum of Fine Arts a v National Gallery of Wales.