Hlavní stránka > Aukce > 65. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Srnec

A65/044

Jiří Židlický (1895-1950)

SRNEC

Kresba barevnými pastely na papíře béžového tónu, 470x420 mm (celkový rozměr včetně rámu 670x595 mm), sign. vpravo dole "Židlický". Paspartováno, rámováno, zaskleno.

Narodil se v Novém Městě na Moravě. Bratr jeho matky Dr. F. X. Halas byl malíř, znalec umění a ředitel městského muzea v Praze. Již od mládí podporoval synovcovy umělecké aktivity. Vzal jej k sobě do Prahy, kde Jiří později nastoupil na České vysoké učení technické. Narukoval do I. světové války, kde byl vícekrát zraněn. V roce 1919 byl přijat jako válečný veterán do 3. ročníku Vyššího lesnického ústavu v Zákupech. V tomto období se intenzivněji věnoval výtvarné práci, zaujal karikaturami spolužáků i profesorů a plenérovými studiemi venkovských staveb či lesních zákoutí. Roku 1922 se vrátil do Nového Města a nastoupil místo lesního adjunkta, poznal zblízka lesnickou a mysliveckou práci, shromáždil řadu studijních poznatků a obrazových záznamů fauny i flóry, přičemž se pilně věnoval i jejich výtvarnému zpracování. Tehdy se také definitivně rozhodl pro uměleckou dráhu. Vrátil se do Prahy ke strýci a začal studovat malířství u F. Engelmüllera, odchovance Mařákovy krajinářské školy, grafickým technikám se učil od B. Klimeše, ale rozhodující vliv na něj měla malířská škola předního českého animalisty L. Vacátka.

Tato aukční položka byla dražena před více než rokem a již není aktuální.