Hlavní stránka > Aukce > 65. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Městský park s kavárnou

A65/050

Jiří (Georg) Kars (1880-1945)

MĚSTSKÝ PARK S KAVÁRNOU

1926
Kresba uhlem na papíře, 215x415 mm, sign. a dat. vpravo dole "Kars 26". Konzultováno s prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, CSc. Paspartováno, rámováno, zaskleno. K této položce bude kupci připočtena snížená aukční přirážka ve výši 12% z kladívkové ceny + 21% DPH z celé částky.

Jiří (Georges) Kars - jeden z příslušníků první generace českých moderních umělců. Umělecká studia absolvoval v roce 1905 na Akademii v Mnichově. Zpočátku byl okouzlen impresionismem Maxe Liebermanna a v letech 1906–1908 dosáhl značného mistrovství v bezprostředním záznamu impresí z přírodních scén a městských parků. Slibný vývoj Karsovy tvorby byl přerušen první světovou válkou, kterou Kars strávil na haličské frontě a v ruském zajetí. Po válce se snažil pokračovat ve své kubismem inspirované tvorbě. Pod Derainovým vlivem však brzy dosáhl vlastní varianty primitivizujícího neoklasicismu v živém malířském podání ženských aktů v přírodním prostředí, které vzdáleně připomenou Gauguinovy tichomořské ráje. Tyto motivy pak po další dvě desetiletí rozvíjel ve směru stále přísněji budovaného tvaru a hlubšího porozumění pro lidskou postavu, portrét, zátiší i krajinu.

Tato aukční položka byla dražena před více než rokem a již není aktuální.