Hlavní stránka > Aukce > 65. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Dante Alighieri: Peklo. Komposiční studie sochaře Jiřího Jašky

A65/074

Jiří Jaška (1906-1982)

DANTE ALIGHIERI: PEKLO. KOMPOSIČNÍ STUDIE SOCHAŘE JIŘÍHO JAŠKY

Morava, Uherské Hradiště, 1957
Soubor 8 grafických listů, akvatinta na ručním papíře značky "JKA", 120x90 mm, tužkou sign. a dat. vpravo dole pod obrazem "Jaška Jiří 57", vlevo číslováno, jednotlivé kusy paspartovány. Zpěv I., Zpěv III., Zpěv V., Zpěv VII., Zpěv X., Zpěv XIV., Zpěv XVI., Zpěv XXI. Vydáno 6 číslovaných výtisků. Lit.: V. Jůza: Jiří Jaška, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti 1963, s. 34. Potrhaná obálka, jinak v dobrém stavu.

Jiří Jaška - moravský akademický sochař, grafik, ilustrátor a pedagog, přední představitel výtvarné kultury jihovýchodní Moravy. V letech 1923-1924 studoval na Státní odborné škole pro uměleckoprůmyslové zpracování kovů v Hradci Králové a poté na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u prof. Mařatky a Štipla (1924-1931). Absolvoval jednoroční studijní pobyt v Paříži, kde pracoval v ateliéru bratří Martellů a navštěvoval sochaře Ch. Despiaua. Soustředil se zejména na ženské postavy a tanečnice, zajímal se o moderní scénický tanec a později také o sport. V roce 1939 byl pozván firmou Baťa na místo profesora právě založené Školy umění ve Zlíně. Zprvu vedl přípravnou (všeobecnou) školu, po jejím přestěhování do Uherského Hradiště (1952) vedl obor návrhářství a modelářství obuvi. Souběžně se sochařskou tvorbou se od počátku věnoval kresbě, od roku 1933 grafice a dále rovněž knižním ilustracím a bibliofilii.