A65/119
August Bedřich Pieppenhagen (1791-1868)
NOKTURNO
Olej na plátně, 18,4x23,4 cm, sign. vpravo dole monogramem "AP". Rámováno. Stav A.
A. B. Pieppenhagen - německý malíř-krajinář, žijící a tvořící v Praze. Vyučil a živil se jako knoflíkář, v malbě byl autodidaktem, jen při své cestě do Švýcarska pobýval v Curychu u krajináře Johanna Heinricha Wuesta. V roce 1811 přesídlil do Prahy, kde pracoval na Starém Městě a zde také začal ve větším měřítku s malováním a také vystavováním svých děl. Stýkal se s malířem Josefem Navrátilem a rakouským spisovatelem Adalbertem Stifterem, s nimiž ho spojovalo romantické vidění přírody. Měl čtyři dcery, z nichž dvě, Charlotta a Louisa, byly také malířkami-krajinářkami. 2009-2010 bylo jejich dílo prezentováno soubornou výstavou v Jiřském klášteře na Pražském hradě.