Hlavní stránka > Aukce > 65. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Lesní zátíší

A65/125

Jiří (Georg) Kars (1880-1945)

LESNÍ ZÁTÍŠÍ

Olej na plátně, 65x54 cm, sign. na zadní straně "KARS", na zadní straně výstavní štítek z Kastel Gallery. Rámováno. Posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, CSc. Stav C. K této položce bude kupci připočtena snížená aukční přirážka ve výši 12% z kladívkové ceny + 21% DPH z celé částky.

Jeden z příslušníků první generace českých moderních umělců. Umělecká studia absolvoval v roce 1905 na Akademii v Mnichově. Zpočátku byl okouzlen impresionismem Maxe Liebermanna a v letech 1906–1908 dosáhl značného mistrovství v bezprostředním záznamu impresí z přírodních scén a městských parků. Slibný vývoj Karsovy tvorby byl přerušen první světovou válkou, kterou Kars strávil na haličské frontě a v ruském zajetí. Po válce se snažil pokračovat ve své kubismem inspirované tvorbě. Pod Derainovým vlivem však brzy dosáhl vlastní varianty primitivizujícího neoklasicismu v živém malířském podání ženských aktů v přírodním prostředí, které vzdáleně připomenou Gauguinovy tichomořské ráje. Tyto motivy pak po další dvě desetiletí rozvíjel ve směru stále přísněji budovaného tvaru a hlubšího porozumění pro lidskou postavu, portrét, zátiší i krajinu.

Vyvolávací cena: 520 000 Kč