A65/134
Ota Bubeníček (1871-1962)
NÁVES
1921
Olej na kartonu, 33x48,5 cm, sign. a dat. vlevo dole "O. Bubeníček 21". Rámováno, zaskleno, celkový rozměr včetně rámu 53,5x69 cm.
Ota Bubeníček - malíř a loutkař, studoval v Praze na AVU u J. Mařáka, A. Slavíčka a R. Ottenfelda. Zabýval se krajinomalbou, tvořil na Valašsku, ve Vsetíně, Horní Bečvě, ve Svratce, v jižních Čechách (na Sedlčansku, v Protivíně, Volyni, Zvíkově, Orlíku), v meziválečném období jezdil na Slovensko, od r. 1932 žil trvale v Mladé Vožici. Jeho tvorba má blízko k dekorativní stylizovanosti z přelomu století a bývá někdy kladena do souvislosti s německými krajináři z Worpswede. Bubeníček často zachytil neporušený ráz krajů s množstvím lidových staveb, a proto je etnografy vyzdvihována i dokumentární hodnota jeho díla.