A65/168
Josef Douba (1866-1928)
LOUČENÍ
Olej na plátně, 55,5x36,5 cm, signováno vpravo dole "Jos. Douba". Rámováno. Stav B.
V letech 1881–1891 studoval na pražské akademii u F. Sequense a M. Pirnera, zde se spřátelil s L. Maroldem. Uskutečnil studijní cesty do Německa, kde jej zásadně ovlivnilo především mnichovské školení, a do Itálie. Zpočátku působil v Praze, zanedlouho přesídlil do Českých Budějovic a od roku 1919 se usadil v Domažlicích. Vytvořil fresky v královéhradecké knihovně, maloval historické obrazy, později také venkovské výjevy, především z Chodska, a portréty. V letech 1893-1896 se účastnil výstav Umělecké besedy. Přispíval ilustracemi do Zlaté Prahy, dále ilustroval např. Babičku B. Němcové (vydáno v roce 1898).