Hlavní stránka > Aukce > 65. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Portrét ženy

A65/181

Carry Hauser (1895-1985)

PORTRÉT ŽENY

Olej na kartonu, 45x34,5 cm, sign. vlevo dole monogramem „CH“. Rámováno. Stav B.

Též Carl Maria Hauser. Rakouský malíř, scénograf a básník. Vídeňský rodák, studoval na Wiener Kunstgewerbeschule u Adolfa Michaela Boehma, Alfreda Rollera, Oskara Stranda a dalších. Po 1. světové válce, které se aktivně zúčastnil, se vrátil do Vídně. V r. 1918 se v Opavě konala jeho první souborná výstava. V letech 1919–1922 byl vedoucí postavou skupiny umělců „Freie Bewegung“ a patřil mezi členy uměleckého spolku „Der Fels“ a v letech 1925–1938 též skupiny „Hagenbund“. Kromě toho byl také viceprezidentem Vídeňského divadelního spolku. Za 2. světové války působil v emigraci ve Švýcarsku, zatímco jeho žena se jako Židovka ukrývala v Holandsku. Po válce se spolu s manželkou opět vrátil do Vídně. Zemřel v r. 1985 v Rekawinkelu.