Hlavní stránka > Aukce > 65. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Závody balonů

A65/182

Kamil Lhoták (1912-1990)

ZÁVODY BALONŮ

1942
Olej na plátně adjustovaném na kartonu, 11x45 cm, sign. vlevo dole "Kamil Lhoták", na zadní straně připsáno rukou autora: "Závody balonů (Bunn - Hill II.) Olej na plátně 11 x 45 cm. - 1942 315-6 Kamil Lhoták" a výstavní štítek. Obraz byl vystaven v roce 1942 v rámci autorské expozice s názvem Kamil Lhoták - Výstava Nových obrazů v Alšově síni Umělecké Besedy v Praze jako položka č. 15. Uvedeno v soupisu děl Kamila Lhotáka, č. 315 - 6. Rámováno. Posouzeno PhDr. Reou Michalovou, Ph. D. a prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Ph. D. CSc. Jedná se o mimořádně kvalitní dílo z roku 1942. Z posudku PhDr. Rei Michalové, Ph. D.: „[...] Posuzovaný obraz „Závody balonů (Bunn Hill II.)“ vyniká hned několika násobným motivem představujícím erbovní znamení celoživotní autorovy tvorby...Vzácnost obrazu „Závody balonů (Bunn Hill II.)“ zvyšuje fakt, že Lhoták ho představil na své první samostatné souborné výstavě v Alšově síni Umělecké besedy na jaře roku 1942...Malířská forma je tu přímo krystalicky čistá a téměř surreálná v podivuhodnosti, až bizarnosti jednotlivých detailů. Celá scéna navozuje atmosféru čehosi tajuplného, co dějové jeviště svým zvláštním klidem jen umocňuje [...]“. Stav A.