A65/537
Michael Powolny (1871-1954)
NÁSTOLEC S TROJICÍ PUTTŮ
Rakousko, Vídeň, Wiener Keramik
návrh okolo 1907, provedení do r. 1912
Nástolec v dekorativně stylizovaném tvarosloví vídeňské secese, keramika glazovaná v barvě slonové kosti, barevně malovaná v chladných tónech a zlacená.
V. 16 cm, Ø 21,5 cm.
Vtlačená značka "WK" a monogram "MP".
Stav restaurováno.
Lit.: M. Frottier, Michael Powolny, Wien - Köln 1990, WV 73; W. Neuwirth, Wiener Keramik, Klinkhardt & Biermann 1974, s. 364, obr. 243.
Michael Powolny, sochař a keramik, v letech 1891-1894 studoval na Fachschule für Thonindustrie ve Znojmě, 1894-1901 na Kunstgewerbeschule ve Vídni, 1897 spoluzakládá sdružení Secese. Mezi lety 1912-1932 vedl vlastní keramický ateliér na vídeňské KGS. Roku 1923 se stal spolumajitelem Gmundner Keramische Werkstätte v Gmundenu. Spolupracoval s Wiener Werkstätte na řadě významných zakázek. Byl členem rakouského a německého Werkbundu. Jeho návrhy realizovaly nejen keramické, ale i sklářské a kovoobráběcí firmy.