A65/539
Karel Gabriel (1884-1966)
FIGURÁLNÍ NÁSTOLEC
Čechy, Bechyně, Keramická akciová společnost v Bechyni n. L.,
1922-1948
Kruhová mísa na vyšší kónické patce, uprostřed z ní vyrůstá vyšší obráceně kónický podstavec, na němž stojí ženský poloakt v kontrapostu, zčásti zahalený dlouhou vrapovanou antikizující řízou. Keramika - světlý střep, smetanová glazura (celoplošně krakelovaná) bez dalšího dekoru.
V. 39 cm.
Vtlačené razítko "KS BECHYNĚ", č. modelu "518" a černě tištěná zn. "Made in Czechoslovakia".
Chýnovský sochař, učeň Františka Bílka. Pražskou uměleckoprůmyslovou školu nedokončil, do roku 1911 studoval sochařství na mnichovské Akademie der bildenden Künste. V letech 1911–1914 a od roku 1919 spolupracoval s J. Mařatkou na velkých pomnících. Sám realizoval náhrobky a památníky padlých v 1. světové válce (Pacov, Třeboň, Chýnov, Česká Kubice, Dražice), věnoval se také komorní realistické plastice, je autorem např. pamětní desky J. Kvapila na jeho rodném domě v Chudenicích. Po roce 1945 se orientoval především na drobnou grafiku, exlibris, litografii a linoryt. Byl členem Jednoty výtvarných umělců.