A65/540
Jiří Kroha (1893-1974)
MUŽ S RYBOU
Čechy, Rakovník, Rakovnické a poštorenské keramické závody akciové
2. čtvrt. 20. stol.
Dekorativní plastika poloklečícího mužského aktu s asijskými rysy ve tváři, svalnatýma rukama svírajícího mohutnou úhořovitou rybu, na nízkém nepravidelném soklu imitujícím mořské vlny. Keramika - světlý střep, smetanová glazura (celoplošně krakelovaná) bez dalšího dekoru.
V. 23,5 cm.
Na podstavci signováno "KROHA", na podední vtlačená firemní značka "RAKO s č. "11." a šesticípou hvězdou, dále č. "1 - 27".
Stav restaurováno.
Lit.: M. Konečný: Česká keramika. Rukověť keramického průmyslu v Čechách 1748-1948, Praha 2003, s. 467.