Hlavní stránka > Aukce > 65. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Vesna (Štěstí)

A65/541

Jakub Obrovský (1882-1949)

VESNA (ŠTĚSTÍ)

Čechy, 1. třetina 20. stol.
Dekorativní plastika subtilních forem z bělostřepé póroviny s transparentní glazurou bez dalšího dekoru. Stojící ženský akt na vyšším zvonovitém soklu, přidržující roh hojnosti. V. 21,8 cm. Na boční straně podstavy signováno „J. OBROVSKÝ“, na podední rytá značka "MK." v ligatuře. Stav B. Lit.: M. Konečný: Česká keramika. Rukověť keramického průmyslu v Čechách 1748-1948, Praha 2003, s. 469.

Jakub Obrovský - sochař, malíř, grafik a spisovatel. Studoval Umělecko-průmyslovou školu v Praze a Akademii výtvarných umění tamtéž. V r. 1907 získal Hlávkovo stipendium na roční pobyt v Itálii a Řecku, kde byl společně s Otakarem Nejedlým a Janem Štursou. R. 1919 byl jmenován profesorem Akademie výtvarných umění v Praze (k jeho žákům patří mj. František Muzika, Jindřich Štyrský nebo František Tichý), později měl i sochařský ateliér, kde učil např. Hanu Wichterlovou. Byl členem Jednoty umělců výtvarných, Sdružení výtvarných umělců moravských a již před první světovou válkou se stal členem České akademie věd a umění a uměleckých společností ve Vídni a v Paříži.

Tato aukční položka byla dražena před více než rokem a již není aktuální.