A65/577
Pierre-Jules Mêne (1810-1879)
KOHOUT
Německo, Nymphenburg, Königliche Porzellan Manufaktur Nymphenburg
zač. 20. stol. (před r. 1918)
Dekorativní plastika kráčejícího kohouta na nízkém oválném soklu. Bílý porcelán, barevně malováno v přirozených hnědých a červených tónech pod glazurou.
V. 12 cm.
Vtlačená značka štítu, ryté č. modelu "430.", na přední straně soklu vtlačená signatura "P. J. MÉNE".
Francouzský sochař - animalista, jeden z hlavních průkopníků plastiky se zvířecí tématikou v 19. století. Práci s kovem se učil v dílně svého otce - soustružníka, od roku 1837 začal odlévat bronzové plastiky ve vlastní slévárně. Soustředil se především na domácí zvířata: koně, krávy, ovce a kozy, jež byly v módě za Druhého císařství. Jeho práce byly poprvé vystaveny v Londýně u E. Gambarta roku 1849. Specializoval se na malé formáty, populární především v měšťanské společnosti. I přes četné edice kvůli velké poptávce si jeho díla zachovala vysokou kvalitu zpracování. Sochař se proto dočkal většího a trvalejšího úspěchu než jiní jeho současníci. Je považován za dobového experta na metodu lití na ztracený vosk. Po Mêneho smrti koupila práva na reprodukci jeho děl pařížská slévárna Susse Freres.