A66/003
Josef Kunzfeld (1842-1915)
DVOJICE MUŽSKÝCH PORTRÉTŮ
1868
Dvojice albuminových fotografií adjustovaných na kartonu, tzv. "vizitky". Obdobné rozměry ca 90x55 mm (102x60 mm). Recto vpravo dole pod obrazem i verso značeno názvem fotografického ateliéru, 1 snímek verso datován tužkou.
Stav A-B.
U jednoho kusu papír lehce pokrčený, drobné skvrnky v obrazové ploše.
Byl jedním z nejvýznamnějších moravských fotografů éry kolodiového procesu. Studoval na brněnské vyšší reálce, poté pracoval jako chemik ve vojenských laboratořích ve Vídni. V letech 1862-1865 působil jako praktikant v ateliéru brněnského fotografa A. Mayssla. Potom byl do roku 1866 spolumajitelem ateliéru prof. Laiznera v Praze. O rok později si otevřel samostatný ateliér v Brně, kde sídlil na Kolišti. Zabýval se portrétní fotografií, ale také místopisem a krajinou, výjimečně zachycoval také významné události. Dnes je obzvláště ceněna jeho dokumentace architektonických proměn Brna v poslední třetině 19. století, kterou vykonával zřejmě na zakázku brněnského magistrátu. Jeho snímky jsou uloženy v Archivu města Brna a v Muzeu města Brna, kde mu v roce 2011 uspořádali výstavu „Josef Kunzfeld. Fotograf a muzeum / Fotograf a město“. Pro Moravské průmyslové muzeum fotografoval jeho sbírkové a výstavní předměty. Věnoval se také fotochemickým experimentům (přenos fotografií na sklo, email či porcelán) a světlotisku.