Hlavní stránka > Aukce > 66. Fotografie a práce na papíře > Trojice fotografií skupiny Singer Midgets

A66/006

Willy Ströminger (1902-1985)

TROJICE FOTOGRAFIÍ SKUPINY SINGER MIDGETS

20. léta 20. stol.
Tři černobílé bromostříbrné fotografie na lesklém, resp. matném papíru, původní autorské zvětšeniny. Dvojice s obdobnými rozměry 167x229 mm (174x236 mm) a 192x246 mm. Třetí fotografie recto vlevo dole značka ateliéru "Apeda N. Y.". Versa značena autorskými razítky (dvojice), poslední kus razítkem s názvem skupiny a přípisem tužkou: "Mizzi Vašek / New York 30/1. 1915.". Stav A-B.
U třetí fotografie lehce pokrčené rohy a při horním okraji vpich od špendlíku. Apeda - americké fotografické studio se sídlem v New Yorku, založené roku 1906 Alexanderem W. Dreyfoosem a Henry Obstfieldem. Zabývalo se jak fotografováním originálních portrétů, tak i reprodukcí fotografií bez autorských práv od jiných fotografů pod vlastním obchodním názvem. Hlavním fotografem byl A. W. Dreyfoos (1877-1952). Studio fungovalo do 20. let 20. stol. The Singer Midgets - vaudevillová skupina 1. poloviny 20. století, jejímž manažerem byl americký zábavní podnikatel, vídeňský rodák Leopold von Singer (1877-1951). Soubor byl evropského původu a sdružoval umělce trpasličího vzrůstu, kteří vystupovali v cirkusech a na karnevalech jako zpěváci, tanečníci, zápasníci i akrobati. Po vypuknutí 1. světové války odcestovali do Spojených států, kde setrvali až do rozpuštění skupiny v polovině 40. let.

Willy (Vilém) Ströminger - pražský zakázkový portrétní fotograf, předseda Svazu československých fotografů a příležitostný herec v němých filmech 20. let. Vyučil se u firmy Dítě v roce 1920. Roku 1926 si v Praze na Vinohradech zařídil ateliér S-Foto Ströminger, později sídlil na Francouzské třídě. Ve 20.–40. letech portrétoval většinu tehdejších významných herců (O. Nový, V. Burian, A. Mandlová...). Spolupracoval s Filmovými ateliéry AB Barrandov a především s režisérem K. Lamačem, s většinou tehd. novin a časopisů (Pestrý týden, Pražský ilustrovaný zpravodaj...). Jako jeden z prvních fotografů se věnoval dokumentaci natáčení filmů, pořizoval reklamní snímky a propagační portréty.